Priest Profile

Fr. George Moolayil

  • Date of birth: 31 December 1969
  • Ordination: 29/06/1975
  • Feast: April 24
  • Native Parish: Chakkittapara St.Antony's Church
  • Current Designation: Leave - Vianney Bhavan
  • Date of Death: 03-03-2015

 

Service Details - Parishes 1. Chungakkunnu Chungakkunnu, 1977 November 10 - 1978 May 31 (Asst Vicar)
2. Chennalode Chennalode, 1978 June 13 - 1980 May 18 (Vicar)
3. Arattuthara Arattuthara, 1984 June - 1986 June (Vicar)
4. Kallody Kallody, 1990 May 20 - 1994 May 14 (Vicar)
5. Nadavayal Nadavayal, 1999-05-15 - 2005 May 13 (Vicar)
6. Manimooly Manimooly, 2005-05-14 - 2006 May 13 (Vicar)
Service Details - Institutions 1. Mananthavady Mount Mary College, 1980 May 19 - 1990 May 19 (Rector)
2. Dwaraka Pastoral Centre, 1994 May 15 - 1999 May 14 (Director, Pastoral Centre and Catechism)
3. Mananthavady Bishop's House, 2006-05-14 - 2010 November 6 (Proto Syncellus)
4. Dwaraka Vianney Bhavan, 2010 November 06 - - - - (Leave)